İçeriğe geç

Peki YA ŞİMDİ?

peki ya şimdi, Peki Ya Şimdi, PEKİ YA ŞİMDİ?

Bu kelimeler uzun zamandır kendime sorduğum, sebebinin mesleki tatminsizlik olduğunu anladığım soruların sadece bir tanesi.

Benim gibi yaklaşık 6 yıldır bu işi severek yapıp bu soruları sormaya başlamış iseniz demek ki artık sıradaki adıma sizinde geçme zamanınız gelmiş demektir.

Peki ya şimdi?…..

Yazılım hayatımda şuan ana kadar bir çok projenin, sorunun, çözümün, mesainin, sinirin, stresin içinde epey bir yol kat etmiştim. Bir çok şey öğrendim, deneyimledim. Kod okudum kod yazdım çözüm geliştirdim google ile, mantık ile, tecrübe ile, başkasının aktardığı tecrübe ile.

Kompleks senaryolar için kompleks çözümler, imkansızlar gerçekleştiriyorsunuz. Yani kod yazıyorsunuz ve sorun ne olursa olsun iyi yada kötü, yeni yada eski teknoloji sonuçta o sorunu çözebileceğinizi biliyorsunuz. Ama bir şey yanlış yada eksik o google dan okuduğum kodlara bakınca vay anasını diyorum adam yapmış arkadaş, ve hep bunu nasıl yapmış acaba dedim aklıma gelen yezen kişinin tecrübesi ve dili çok iyi bilmesinin sonucu olarak düşündüm ki evet bir yere kadar doğru. Aradan zaman geçti daha çok proje daha çok kod ama bu o hayal edilen duruma yaklaşamıyorum yada çok az, yavaş yaklaşıyorum, nirvanaya çıkamıyorum.

Demek ki bu yolun sonuna gelmişsiniz ve o soru PEKİ YA ŞİMDİ?

Ve bingbang, aslında bunun yazılımın temellerinde olan eksiklerden olduğunu fark ettim, kendi mantığımız ve tecrübemiz ile sınırlanmış durumdayız. Yazılımın kendi metodolojileri kendi doğası ile derinlemesine bakamıyoruz.

Buna göre sıradaki adım için etrafımda örnek aldığım yazılımcıları incelemeye başladım farklı olan ne tam olarak. Şimdi bizde ne eksik nasıl gitmeli bu süreç?

Sıradaki adım artık daha derinlere inmek, kod yazmayı, yazılım geliştirmeyi başka boyuttan kavramak, dili değil yazılımı anlamak.

Bu çerçevede

  • Yazılım prensipleri
  • Tasarım Desenleri
  • Kurumsal Yazılım mimarileri
  • Ve hangi dilin uzmanı isek onun için ileri bilgileri öğrenmek

sıradaki adımlarımız oluyor.

Sizin ile kendi yol haritamı paylaşmak istiyorum,  ben oldum olası Microsoft dünyasında yazılım geliştiriciyim ileri eğitim planlamamı da buna göre yaptım, sizde kendi uzman olduğunuz yazılım diline göre planlama yapmalısınız. Aşağıdaki eğitimler benim yol haritam ilk eğitimi almaya başladım ve daha ilk günden beri ufkum açılmaya algım değişmeye başladı. 1 ve 3 nolu eğitiler dil bağımsızdır, yazılım kendi dünyasına aittir.

  1. OOP Principles Design Patterns- Tasarim Kaliplari
  2. İleri C# Uygulamaları
  3. Enterprise Design Patterns & Architectures (Kurumsal Yazılım Mimarileri)
Tarih:.NetGenel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir