İçeriğe geç

Comment yazmalı mı? yazmamalı mı?

Yazılım hayatıma başladığım günden beri yazdığım tüm kodlara kısa da olsa comment yazma alışkanlığım vardı. Ama nasıl comment öle böyle değil genellik kod kısmında fazla olurdu 🙂 İlk çalıştığım şirkette bu durum oldukça normal hatta olması gereken olarak görülürdü. Çünkü yazdığımız uygulama finansal işlemler yaptığı için uygulanan iş kurallarını belirtmek gerekirdi. Mağlum finans sektörünün kendi jargonu, dili, kuralları var öle bakıpta anlaşılacak cinsten olmazdı kodlar. Hatta yazdığınız kodun bu kurala uyabilmek için saçmalama sıfatına bile sahip olması gerekirdi. Comment olmadan bakan yanlış bu sil der, tüm kuralı bozabilirdi.

Sonra gün geldi iş değiştirdim. Tabi ben gene comment yazıyorum böle koca koca bloklar halinde. Bu durum takım liderimin gözüne takıldı ve bana “Comment yazma böyle, kod anlaşılır olsun, dedi” Çok zoruma gitmişti sonuçta o commentleri ben daha sonra okuyan yazılımcı(bende olabilir tabiki ben) küfür etmesin anlasın diye yazıyordum. Ondan sonraki süreçte comment yazmayı braktım tabiki. Ama hep bir tartışma oldu yazmalı mı yazılmamalı mı, yok efendim kod kendini açıklamalı faldı filandı ki buda doğru.

Bu sabah okuduğum bir yazıda şöyle bir cümle okudum “Code Tells You How, Comments Tell You Why” ve bir anda şimşekler çaktı. Evet aslında basit ama bazı şeyleri öyle düz mantık ile yapıyoruz ki, aaa bunu yapmak iyi okuyunca anlıyoruz ozaman yazalım diyip geçiyoruz. Aslında tam olarak neden yazıyoruz bilmiyoruz. İşte bu cümle comment yazmada tam olarak sebebi açıklayan durum oluyor. Comment yazma işine böyle bakmak lazım.

Kodlar size nasıl olduğunu, Yorum Satırları ise neden olduğunu söyler!

Şunuda yazmadan geçemicem, eğer kod’ta, comment’te nasıl sorusunu cevaplıyor ise ozaman “Refactoring” vakti gelmiştir.

Tarih:Kısa Kısa

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir